Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skedar 9298202



*

nr 929 8202


Skedar

1+ 2+ 3, silver, vikt: 300 ca g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 december 2014
kl 20:35:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/12 13:07:52 1      Vinnande bud
8/12 18:33:14 2      700 kr
8/12 18:33:14 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver skedar ädelmetall
  • 6785 Kaffeskedar
    + ljusstakar för små ljus, silver, 10+ 2. Längd: 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:04
  • 6101 Kaffeskedar
    11 st, silver. Längd: 11,5 cm, vikt: 115 gr ca
    Aktuellt bud: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:44
  • 6442 Matskedar
    6 st, silver, 1800-tal. Längd: 22 cm, vikt: 330 gr ca
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:57
  • 6100 Mockaskedar
    12 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 9..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:12
  • 6584 Mockaskedar
    12 st, silver. Längd: 9 cm, vikt: 90 gr ca
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:22
  • 6441 Skedar
    16 st, silver. Längd: 18 ca. Vikt: 745 gr
    Aktuellt bud: 5.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:28




Ladda ner broschyr